Strona główna » Rolety rzymskie - elegancja i funkcjonalność

Rolety rzymskie - elegancja i funkcjonalność

 

Roleta rzymska - Co to jest?

Roleta rzymska to szczególny rodzaj zasłony, podnoszonej za pomocą linek podciągających, umocowanych do dolnej krawędzi rolety.
W miarę podciągania rolety do góry jej tkanina składa się w poziome fałdy, które układają jedna za drugą. Po całkowitym opuszczeniu rolety tkanina jest płasko rozpostarta.

Rolety rzymskie stanowią szczególnie doskonałe rozwiązanie, gdy przestrzeń obok okna jest ograniczona i nie ma miejsca na zwykłe zasłony. Roleta rzymska zajmuje jedynie ok. 10 cm więcej miejsca niż wynosi szerokość otworu okiennego.

Dodatkowym walorem rolety rzymskiej jest znacznie mniejsza ilość materiału potrzebnego do jej uszycia niż w przypadku tradycyjnych zasłon. 

Aby roleta się ładnie układała i była łatwa w obsłudze, zawieszamy ją na specjalnym mechanizmie, który w zależności od rodzaju może być obsługiwany koralikowym łańcuszkiem, sznurem lub elektrycznie za pomocą pilota.

 
Rolety rzymskie z fiszbinami i w kontrastowych kolorachfoto: MDecor studio
 

Czy będzie pasować do mojego wnętrza?

Roleta rzymska to praktyczny sposób na eleganckie ubranie okna, który sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno nowoczesnym jak i stylowym. Charakteru określającego styl nadaje rolecie rzymskiej tkanina, jej wzór lub faktura oraz sposób uszycia rolety.

I tak np. roleta uszyta z gładkiej jednobarwnej połyskującej tkaniny, lub z materiału z abstrakcyjnym lub nowocześnie stylizowanym wzorem, dodatkowo wyposażona w usztywniające szprosy będzie kreowała nowoczesny charakter. Zastosowanie tkaniny o tradycyjnym wzorze i fakturze, wzbogaconej dodatkowo o dekoracyjną falbanę uczyni z rolety klasyczną dekorację okna.

Stylową formę nadają rolecie dodatkowe marszczenia w poziomie – takie rolety układają się w bufiaste fałdy, które tworzą romantyczny klimat (rolety austriackie, festonowe, weneckie).
Ciekawe efekty aranżacyjne można także uzyskać mieszając style np. prosta roleta rzymska ze szprosami uszyta z tkaniny z bogatym wzorem ornamentowym doda szyku nowoczesnemu wnętrzu.

 

Roleta rzymska z falbaną z klasycznym chwostemfoto: MDecor studio

Jak to działa?

Mechanizm rolety rzymskiej działa wg następującej zasady:
W specjalnej kasetce umieszczone są rolki na które nawijają się linki podciągające rolety. Rolki połączone są stalowym prętem, który jest zintegrowany z napędem (łańcuszkowym, sznurkowym lub elektrycznym). Pociągając łańcuszek w jedną stronę uruchamiamy proces nawijania linek na szpulki, powodując w efekcie podnoszenie rolety. Gdy łańcuszek pociągamy w drugą stronę, linki odwijają się ze szpulek i roleta opuszcza się. W przypadku napędu elektrycznego roletę uruchamia się pilotem lub włącznikiem.

Wysokość fałd tworzących się podczas podciągania rolety zależy od odległości pomiędzy szprosami lub kółeczkami utrzymującymi linki przy tkaninie. Im większa odległość tym wyższe fałdy.

 

 

Roleta rzymska firankowa z zasłonamifoto: MDecor studio

 

Zasłona czy firanka?

Rolety rzymskie można uszyć z niemal każdej tkaniny dekoracyjnej – zasłonowej lub firanowej.
Mogą tworzyć samodzielną aranżację okna lub też można je uzupełnić zasłonami lub dodatkową  dekoracją z transparentnej tkaniny firanowej.

Możliwe jest też założenie dwóch rolet rzymskich jedna pod drugą: z transparentnej tkaniny pełniącej rolę firanki i drugiej zasłonowej.

 

 

Jaki mechanizm?

W sklepie karnisz-e.pl dostępne są różne rodzaje profesjonalnych mechanizmów  do rolet rzymskich, różniące się funkcjonalnością.

  1. Standardowy mechanizm łańcuszkowy zamknięty
Składa się z pełnej kasetki, a linki podciągające są na stałe umocowane do szpulek nawijających. Aby zdjąć tkaninę rolety np. do czyszczenia, należy po całkowitym jej opuszczeniu odczepić linki od tkaniny, a następnie wysunąć je z kółeczek i odpiąć tkaninę od mechanizmu. Linki pozostają w mechanizmie. W celu ponownego zawieszenia tkaniny w pierwszej kolejności przyczepiamy ją do kasetki mechanizmu, a następnie przeciągamy linki przez kółeczka i mocujemy u dołu rolety.
Mechanizm zamknięty polecamy szczególnie do dużych i ciężkich rolet.
 
zobacz produkt:
 
mechanizm rolety rzymskiej zamknięty
 
  1. Mechanizm łańcuszkowy otwarty
Kasetka tego mechanizmu ma wycięcie umożliwiające częściowy dostęp do szpulek nawijających linki. Linki są wpięte w szpulki za pomocą specjalnych końcówek, które można z nich wypiąć razem z tkaniną i wyprać.
Proces zakładania rolety na mechanizm otwarty jest bardzo prosty:  mocujesz rzepem górną krawędź rolety do kasetki, wpinasz linki w odpowiadające im szpulki i gotowe.
 
zobacz produkt:
 
mechanizm rolety rzymskiej otwarty
 
  1. Półautomatyczny mechanizm rolety rzymskiej SEMI AUTOMATIC
Mechanizm jest wyposażony w funkcję samoczynnego opadania tkaniny uruchamianą przez delikatny ruch łańcuszkiem. Mechanizm kontroluje szybkość opuszczania rolety oraz automatycznie zatrzymuje ją po całkowitym opuszczeniu.
 
zobacz produkt:
 
półautomatyczny mechanizm rolety rzymskiej
 
 
  1. Półautomatyczny mechanizm Spring Cord
Napędem steruje sznur zamiast łańcuszka.  Mechanizm jest wyposażony w funkcję samoczynnego opadania tkaniny uruchamianą przez delikatne jednorazowe pociągnięcie sznura. Mechanizm jest dodatkowo wyposażony w sprężynę cofającą sznur, która utrzymuje stałą jego długość.
Rozwiązanie to jest bezpieczne w przypadku małych dzieci, ponieważ pojedynczy krótki sznur nie tworzy pętli, w którą dziecko mogłoby się zaplątać.

zobacz produkt:
 
półautomatyczny mechanizm rolety rzymskiej sterowany sznurem
 
  1. Podwójny półautomatyczny mechanizm rolety rzymskiej SEMI AUTOMATIC
Mechanizm typu dzień/noc, dla dwóch rolet: dziennej przejrzystej i drugiej rolety zasłonowej.
Walorem systemu jest obsługa obu rolet za pomocą jednego łańcuszka. Rolety są niezależne, każdą z nich można oddzielnie ustawić w dowolnej pozycji.
System półautomatyczny SEMI AUTOMATIC posiada funkcję samoczynnego opadania tkaniny. W celu opuszczenia rolety wystarczy delikatnie pociągnąć łańcuszkiem napędowym, bez konieczności obracania nim,  a roleta samoczynnie zacznie opadać ,
Ponad to mechanizm wyposażony jest w urządzenie utrzymujące stała prędkość opadania ( SPEED CONTROL) oraz automatyczny stoper krańcowy (AUTOMATIC STOP) , który zatrzymuje roletę gdy całkowicie się rozwinie. Rolety zwijamy manualnie obracając łańcuszkiem w standardowy sposób.
 
zobacz produkt:
 
podwójny półautomatyczny mechanizm rolety rzymskiej 
 
Rolety rzymskie dzień / noc na podwójnym półautomatycznym systemie sterowane jednym łańcuszkiem
Rolety rzymskie dzień / noc na podwójnym systemie półautomatycznym sterowanym jednym łańcuszkiem
foto Marcin Dekor
 

Gdzie zamontować?

Rolety rzymskie sterowane ręcznie (za pomocą łańcuszka lub sznura) możesz zamontować do ściany, do sufitu lub do ramy okiennej. W przypadku okien z PCV dostępne są także specjalne uchwyty do bezinwazyjnego montażu na ramie okna.
 

Rolety rzymskie zawieszone na ramie okna na uchwytach bezinwazyjnychRoleta rzymska z falbaną zawieszona na ścianie 
foto: MDecor studio

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Ustawienia ciasteczek możesz zmienić w swojej przeglądarce.Więcej informacji o ciasteczkach tutaj .
Nie pokazuj więcej tego komunikatu