Strona główna » Karnisz a dekoracja okien

Karnisz a dekoracja okien

Karnisz - kiedyś wieszak na zasłony

 

Karnisz kojarzył się do niedawna wyłącznie z drążkiem do zawieszenia zasłony lub firany. Dekoracje okien stanowiły upinane lambrekiny, których zadaniem było między innymi szczelne zasłonięcie karnisza. Drążki były drewniane o różnych średnicach, koloru brązowego lub naturalnego drewna. Wszystkie wyglądały podobnie i pełniły rolę użytkową typowego wieszaka, nie musiały być piękne, zresztą zakrywały je zwykle wspomniane lambrekiny. W dość odległych czasach karnisz stanowiła deska, na której drapowano tkaninę i przybijano ją na stałe.

 

Karnisz to kluczowy element dekoracji okiennej

 

Obecnie karnisz awansował w wystroju wnętrz i zyskał nową rolę - wyróżniającego się się eleganckiego elementu dekoracyjnego okna. Przyczyniły się do tego nowoczesne technologie i nowe niedrogie materiały dostępne w masowej produkcji.

 

Karnisze mogą być wykonane z metalu (stali, mosiądzu, aluminium, żelaza lub stopów metalowych) lub z drewna. Pokryte są warstwą wykończeniową (lakierem, farbą) w wielu kolorach i ozdobione dekoracyjnymi zakończeniami, które również mogą być metalowe, szklane lub kryształowe, z tworzyw sztucznych, ceramiki itp.
Oddzielną grupę stanowią karnisze szynowe lub profilowe (z funkcją szyny), które łączą w sobie dekoracyjność wyglądu i funkcjonalność szyny.

 

Karnisz, stanowiąc element aranżacyjny, powinien stylistycznie pasować zarówno do charakteru samej dekoracji okiennej jak i do całej koncepcji wnętrza. Istotny jest kształt rury/drążka/profilu, który może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny, kształt wsporników, które mogą przybierać formy bardzo proste lub zdobione, kolor karnisza, który powinien współgrać z kolorystyką dekoracji i wnętrza oraz oczywiście najbardziej wyróżniający element dekoracyjny - końcówki karnisza, które najczęściej decydują o jego charakterze i stylu.

 

Karnisz jako element ekskluzywnego designu w dekoracji wnętrz

 

Istnieje również linia ekskluzywnych karniszy, do których wytworzenia stosuje się najdroższe surowce i nowoczesne linie technologiczne, część prac przy takich karniszach wykonywana jest także ręcznie np. pokrywanie elementów folią z cieniutkiego złota lub srebra. Niepowtarzalne wzory powstają w najlepszych pracowniach projektowych. Takie karnisze ozdobione kryształami Swarovski'ego i elementami ze złotem, srebrem lub platyną stanowią dominującą część dekoracji wnętrza.

 

Więcej o karniszach na naszej stronie www.dekoracjeokien.pl

 

W sklepie karnisz-e.pl dostępne są następujące linie stylistyczne karniszy:

 

Linia klasyczna z rurami gładkimi, skrętnymi lub ryflowanymi 19 lub 25 mm i bardzo ozdobnymi końcówkami:

Karnisze klasyczneKarnisze stylowe

 

Linia klasyczna Residence z rurą 35 mm i wyszukanymi dużymi końcówkami:

Karnisze klasyczneKarnisze stylowe

 

Linia nowoczesna na rurkach okrągłych lub o przekroju kwadratowym


Karnisze kwadro na rurze o przekroju kwadratuKarnisze do wnętrz nowoczesnych

 

Linia minimalistyczna z profilami o kształcie prostokątnym 35x14 mm i prostej formie końcówek.


Karnisze minimalistyczne Square LineKarnisze panelowe Square Line

   
 

Linia systemowa Top Line  z profilami szynowymi o kształcie prostokątnym 80x16 mm - system modułowy umożliwiający różne warianty konfiguracji np. połączenie funkcji karnisza i rolety.


Karnisze systemowe Top-Line 80x16 mmKarnisze szynowe Top-Line z profilem 80x16 mm

   
Dodatkowe informacje:
Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę: www.dekoracjeokien.pl.

 

zdjęcia Marcin Dekor

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Ustawienia ciasteczek możesz zmienić w swojej przeglądarce.Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności .
Nie pokazuj więcej tego komunikatu