Strona główna » BLOG » Karnisz drążkowy czy szyna sufitowa - co wybrać

Karnisz drążkowy czy szyna sufitowa - co wybrać

Autor: Ewa Młynczyk

Karnisze to bardzo ważny element wyposażenia wnętrza, który nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. W końcu to dzięki nim możemy zawiesić zasłony, rolety czy firanki, które chronią nas przed niechcianym światłem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jednym z najważniejszych wyborów, jakie musimy podjąć kupując karnisz, jest decyzja, czy wybrać karnisz drążkowy czy szynę sufitową. W poniższym artykule przedstawię zalety i wady obu rozwiązań, aby ułatwić Ci wybór.
 

Karnisz drążkowy

Karnisz drążkowy to tradycyjne rozwiązanie, które od lat cieszy się popularnością. Jest to pręt lub metalowa rura, na którym zawiesza się zasłony. Karnisze wyróżniają się szeroką gamą wzorów i kolorów, dzięki czemu można dopasować je do stylu wnętrza. Dostępne są różne grubości drążków, które należy dopasować w zależności od długości karnisza i ciężaru zasłon oraz dekoracyjne zakończenia i wsporniki. Te ozdobne elementy kreują styl karnisza, który może być tradycyjny, antyczny, barokowy, współczesny, rustykalny, prosty lub minimalistyczny nowoczesny.

 

Karnisz drążkowy z dekoracją zawieszoną na sznurze przewleczonym przez oczka w tkaninie
Foto: MDecor studio

Tkaninę można nanizać bezpośrednio na drążek karnisza, zawiesić ją na specjalnie doszytych szelkach, wiązanych trokach, na kółkach przelotkach lub zawiesić ją za pomocą haczyków lub żabek na kółkach przesuwanych po rurze.

Jednym z największych atutów karnisza drążkowego jest jego dekoracyjność. Stanowi on oprawę dekoracji okna i podkreśla styl dekoracji i wnętrza. Karnisz drążkowy jest również stosunkowo tani w porównaniu do innych rozwiązań.

Karnisze drążkowe najlepiej prezentują się nad pojedynczymi lub zwartymi oknami, które nie rozciągają się na dużej długości ściany.
 

Karnisze drążkowe obok siebie
Foto: MDecor studio


Karnisz drążkowy jest łatwy w montażu i użytkowaniu, co oznacza, że nie musisz posiadać specjalnych umiejętności, aby go zamontować. Karnisz ten możesz zamontować do ściany lub do sufitu. Opcję montażu musisz wybrać przed zakupem karnisza.
Wadę karniszy drążkowych stanowi ograniczenie możliwości przesuwania zasłon / firanek do przestrzeni pomiędzy sąsiednimi wspornikami. Ma to znaczenie tylko wtedy, gdy karnisz jest długi i wymaga dodatkowych podpór w środku (pomiędzy wspornikami na końcach).

 

Karnisz szynowy

Karnisz szynowy to rozwiązanie, które coraz częściej zyskuje na popularności. Jest to aluminiowa szyna, którą montuje się bezpośrednio do sufitu. Do szyny można wsuwać specjalne przesuwne wieszaki, na których zawiesza się zasłony.

Jednym z największych atutów karnisza szynowego jest to, że jest bardzo wytrzymały i trwały. Można na nim zawiesić nawet bardzo ciężkie zasłony, bez obaw, że ulegnie uszkodzeniu czy wygięciu. Karnisz szynowy pozwala też na łatwe i precyzyjne ustawienie zasłon w odpowiednim miejscu i przesuwanie ich bez przeszkód wzdłuż całej długości.

Szyny sufitowe można łączyć w wielometrowe ciągi, co pozwala na zasłonięcie nawet bardzo szerokich przeszkleń.

 

szyna sufitowa
Foto: MDecor studio

Szyna sufitowa jest neutralna dla dekoracji okna, ponieważ jest mało widoczna lub można ją całkowicie ukryć w suficie lub za maskownicą. Karnisz szynowy ma też tę zaletę, że pozwala na przesuwanie zasłon bez ograniczeń nawet na dużej długości. Jeśli potrzebujesz karnisza na całą długość ściany, to szyna sufitowa będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Dużym walorem szyny sufitowej jest możliwość jej gięcia w pionie i w poziomie, co umożliwia zastosowanie jej w wykuszach i mansardach oraz w oknach narożnych i na skosach.

Ograniczeniem szyny sufitowej jest sposób upięcia tkaniny – na szynie nie zawiesisz zasłon na przelotkach, szelkach czy troczkach. Możliwe jest upięcie tkaniny za pomocą taśmy marszczącej, fleksów, systemu wave lub luźne jej zawieszenie bez marszczenia.
Montaż szyny sufitowej może wymagać nieco więcej czasu i pracy ze względu na większą ilość mocowań.
 

Karnisz profilowy

Trzecią grupę stanowią karnisze profilowe które łączą dekoracyjny efekt karnisza drążkowego z funkcją szyny. Są kolejną opcją, którą warto rozważyć podczas wyboru karnisza dla swojego okna.

Karnisze profilowe są wykonane z aluminium i zwykle składają się z jednego lub dwóch profili, które przypominają karnisze drążkowe, ale są wyposażone w przesuwny kanał jak szyny. Karnisze profilowe możesz zamocować do ściany lub do sufitu na wspornikach takich jak karnisze drążkowe. Profile szynowe są zakończone dekoracyjnymi końcówkami. Wszystkie elementy karniszy profilowych są zwykle dostępne w kilku kolorach. Zasłony przesuwa się za pomocą ślizgaczy, jak w przypadku szyn sufitowych.

Podsumowując, karnisze profilowe to kolejna opcja, którą warto rozważyć podczas wyboru karnisza dla swojego okna. Karnisze te łączą w sobie zalety karnisza drążkowego i szyny sufitowej, oferując elastyczność i stylowy wygląd.
 

Co więc wybrać: karnisz czy szynę


Ostatecznie, wybór między karniszem drążkowym a szyną sufitową zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli szukasz tańszego i bardziej uniwersalnego rozwiązania, karnisz drążkowy może być odpowiedni dla Ciebie. Karnisz szynowy z kolei jest bardziej trwały i wytrzymały, co jest szczególnie istotne, gdy planujesz zawiesić ciężkie zasłony.

Warto również pamiętać o estetyce - karnisz powinien być dobrze dopasowany do stylu wnętrza i zasłon, które planujesz zawiesić. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, zawsze możesz liczyć na pomoc specjalistów w sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz, którzy pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.

W celu uzyskania więcej informacji zadzwoń 509 814 102 lub wyślij email

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Ustawienia ciasteczek możesz zmienić w swojej przeglądarce.Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności .
Nie pokazuj więcej tego komunikatu